ALVESTA 2026-8-17 KL. 09:44

De firar 45 år och satsar extra på fredagskvällen

Av Josefin Petersson

MOHEDA. I 45 år har Mohedadagarna samlat ortsbor och besökare till en helg fylld av musik, marknad, tivoli och gemenskap. När jubileet nu ska firas väljer Moheda Intresseförening att växla upp, framför allt på fredagen, då 2 Blyga Läppar står på scen.

De firar 45 år och satsar extra på fredagskvällen
Johanna Cederlund är sekreterare i Moheda Intresseförening. Foto: Privat

Mohedadagarna har blivit en återkommande tradition för många och i år finns det extra anledning att fira. Evenemanget fyller 45 år och Moheda Intresseförening har därför valt att satsa lite mer på årets upplaga.

– Det är 45-årsjubileum, så vi tänkte att vi kunde tänja lite på budgeten och ta in något lite större band. Jag hoppas verkligen att det är många som kommer, säger Johanna Cederlund, sekreterare i Moheda Intresseförening.

Upplägget känns igen från tidigare år. Torsdagen är barnens kväll, medan fredagen bjuder på öltält i samarbete med Lokstallet och musikunderhållning. På lördagen på dagen innan festligheterna blir det som vanligt tivoli och aktiviteter för hela familjen.

– Det har alltid varit ett problem att få folk att komma på fredagarna. Det har blivit en grej att de flesta vill gå på lördagen. Vi försöker vända lite på det och göra fredagen mer attraktiv genom att boka 2 Blyga Läppar. Förra året på fredagen kom cirka 300 personer, lördagen landade på ungefär mellan 700–800 personer. Det större tältet i år beräknas kunna ta in upp till cirka 1 500 personer, berättar hon.

För Johanna Cederlund handlar Mohedadagarna inte bara om musik och underhållning. Det är också en möjlighet för människor i bygden att träffas.

– Det är väldigt mycket Mohedafolk. Det är stort för oss som bor här att kunna ses och ha kul tillsammans, att föreningarna visar upp sig och man får träffa alla, avslutar hon.

Josefin Petersson