Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. Journalisten Magda Gad anser att det pågår ett folkmord i Gaza som svenska medier är medskyldiga till genom bristfällig rapportering.
Hon startar nu en ny tidning och har dragit igång ett upprop för att få mediehusen att öka trycket på Israel så att internationella journalister släpps in i Gaza. Författaren Johannes Anyuru, som växte upp i Växjö, och Bosse Vikingson, pensionerad journalist från Älmhult, är två av de personer som ställer sig bakom uppropet.
Magda Gads satsning på en egen tidning som ska lanseras i höst under namnet Gad har fått stor uppmärksamhet i media.
Magda Gad blir chefredaktör för tidningen Gad som ska bestå av nyheter, analyser och opinionstexter på en sajt.
Den viktigaste frågan för tidningen tycks vara Gazakriget.
I en debattartikel i Expressen berättar Magda Gad att de vill göra en modigare, rakare och ärligare journalistik, även när det är obekvämt.
Hon är tidigare krigskorrespondent och har bland annat jobbat för Expressen.
Magda Gad anklagar svenska och andra västerländska medier för brister i bevakningen av kriget i Gaza - och att medierna på det viset bidragit till att legitimera det hon kallar för ett folkmord.
Över 500 svenska journalister, fotografer, producenter, skribenter, kommunikatörer, poddare, författare, poeter, tecknare och chefredaktörer tycks hålla med henne om det.
De har skrivit på ett upprop om Gaza och ställer sig bakom kraven som riktas mot Israel och svenska mediehus.
På listan finns bland andra Jan Guillou, journalist och författare, utrikeskorrespondenterna Cecilia Uddén och Johan Mathias Sommarström på Sveriges Radio, och Göran Rosenberg, författare.
Bland de som stöder Magda Gads ambitioner finns det även ett par personer från Kronobergs län.
Det är Bosse Vikingson från Älmhult. Nu är han pensionerad journalist, men i många år var han anställd på Smålandsposten.
Det handlar också om poeten, författaren och dramatikern Johannes Anyuru som växte upp i Araby i Växjö, men som umera bor i Göteborg.
Han debuterade 2003 med diktsamlingen ”Det är bara gudarna som är nya”.
I den diktsamlingen som skildrar invandrartäta stadsdelar nämner han ofta området kring Mörners väg i Araby Växjö där han bodde under sin uppväxt.
Johannes Anyuru debuterade som romanförfattare 2010 med ”Skulle jag dö under andra himlar”.
Det stora genombrottet kom 2017 med ”De kommer att drunkna i sina mödrars tårar”. För den boken fick Johannes Anyuru Augustpriset för årets skönlitterära bok.
Han har fått flera priser för sitt författarskap och varit sommarpratare i P1 både 2010 och 2017.
Johannes Anyuru konverterade 2007 till islam och 2011 var han besättningsman på Ship to Gaza i en aktion som skulle förse Gaza med medicin, cement och ambulans.
Magda Gad anser att trycket från svenska redaktioner för att få Israel att låta internationella journalister ta sig in i Gaza har varit alltför svagt.
Ett brev med underskrifterna i uppropet har skickats till ansvariga utgivare för SVT, SR, TV4, Aftonbladet, Expressen, DN, SvD, TT.
Magda Gad och de svenskar som är med på listan med sina namn kräver:
1. Att internationella journalister släpps in i Gaza.
2. Att palestinska journalister tillåts göra sitt jobb utan att dödas och svältas ihjäl.
3. Att ledare för mediehus i Sverige, övriga Europa och USA sätter press på Israel - direkt och genom sina nationella politiska företrädare - för att förändringarna i punkterna 1 och 2 sker omgående.
4. Att samma medieledare kräver genomgripande förbättrad pressfrihet av Israel.
hans nilsson