VÄXJÖ 2025-3-24 KL. 09:26

Växjöbornas resande till USA har minskat med 31 procent

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Sedan årsskiftet har Växjöbornas resebokningar till USA via Ticket i Växjö minskat med 31 procent. Att det beror på Donald Trumps och USA:s agerande i världspolitiken är rätt troligt.
- Det här kommer nog hålla i sig ett tag, många tycker det känns oroligt med USA, säger Annette Trollius, säljchef på Ticket i Växjö.

Växjöbornas resande till USA har minskat med 31 procent
- USA är ett väldigt populärt resmål i normala fall, men nu väljer många Växjöbor bort USA på grund av det politiska läget, säger Annette Trollius, säljchef på Ticket i Växjö. Foto: Hans Nilsson

När Ticket i december 2024 efter valet i USA gjorde en undersökning svarade var tredje svensk att de hade mindre lust att åka till USA efter att Donald Trump blev president.

Donald Trump har på kort tid i år gjort flera utspel om Ukraina, europeisk säkerhetspolitik och tullar som inte har varit populära i Sverige.

Tre av tio svenskar har som en politisk protest börjat köpa färre amerikanska varor än tidigare.

Nästan 40 procent överväger dessutom att avstå amerikanska produkter.

Mötet i Ovala rummet i Vita huset den 28 februari med Trump, vicepresident Vance och Zelenskyj som spårade ut i ett bråk har knappast gjort svensken mer positiv till USA.

Det här sätter sina spår bland annat på resandet. Något man ser tydligt på resebyrån Ticket i Växjö.

- USA är ett väldigt populärt resmål hos skandinaver i normala fall. Många reser till USA för att hälsa på släktingar, säger säljchefen på Ticket i Växjö, Annette Trollius.

- Men nu väljer man bort USA på grund av det politiska läget. Jag har pratat med folk som sagt att de hade tänkt åka till USA, men att de inte vill det nu.

När Annette Trollius tittar på statistiken över Växjöbors och kronobergares resor till USA ser hon en tydlig minskning sedan årsskiftet.

- Ja, det är en minskning med 31 procent av Växjöbornas resor till USA i januari och februari och med 28 procent bland kronobergare, berättar Annette Trollius.

Efter många år i branschen kan Annette Trollius dra sig till minnes en kris som slog mycket hårdare mot resandet till USA.

Det var efter den 11 september 2001 då islamistiska terrorister slog till mot USA i flera attacker.

- Minskningen i resandet till USA var betydligt större än 31 procent efter den 11 september 2001, minns Annette Trollius.

- Men jag har varit med om nedgång och uppgång flera gånger och beror det på om det politiska läget stabiliseras.

- Men man väljer andra resmål istället som Thailand och Vietnam, eller Mexiko och Medelhavet. Vi kommer sälja resor till andra destination till de som inte vill åka till USA.

När Ticket i Sverige i december 2024 efter valet i USA gjorde en undersökning svarade var tredje person att de hade mindre lust att åka till USA sedan Donald Trump blev president.

hans nilsson