VÄXJÖ 2024-8-26 KL. 11:45 Simon åker till Paralympics i Paris
Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. BTK Frejs tränare Simon Nilsson har fått ett fint uppdrag.
Han åker till Paris snart för att vara ledare och coach för två svenska pingisspelare med funktionsnedsatta när Paralympics börjar den 28 augusti.
BTK Frejs tränare Simon Nilsson åker till Paris snart för att vara ledare och coach i Paralympics. Foto: Hans Nilsson
Simon Nilsson, 33 år, har spelat i BTK Frej i många år och är tränare på heltid i klubben sedan 12 år.
Dessutom är han nu coach och ledare för två bordtennisspelare som tävlar nu i Paralympics i Paris - OS för funktionshindrade.
Det är Anja Händén som spelar i klass 10 med en lättare funktionsnedsättning och Smilla Sand som har en CP-skada och tävlar i klass 7.
Anja Händén är 20 år och debutant i Paris. Hon tog sin första EM-medalj 2023 ihop med Jonas Hansson i mixeddubbel.
Smilla Sand är 22 år och även hon är debutant på Paralympics i Paris. Hon är redan en av de bästa i sin klass och rankad 6:a i världen.
- Vi är fyra ledare på sex pingisspelare i Paris, och Smilla har stor medaljchans, säger Simon Nilsson.
Det finns vissa skillnader i att vara ledare för funktionsnedsatta och icke-funktionsnedsatta.
- Den stora skillnaden är att det är mycket mer taktik när funktionsnedsatta spelar. Man spelar mer på motståndarnas svagheter, förklarar Simon Nilsson.
- Sedan är de funktionsnedsatta mer tacksamma mot oss ledare än de utan funktionsnedsättning, lägger han till.
Dessutom kommer 25-årige Daniel Gustafsson som tränar med BTK Frej att åka till Paris för att tävla i Paralympics. Han bor och studerar i Växjö, men är från Hultsfred och spelar för föreningen Västers BTK i Motala. I Paris ställer han upp klass 9 individuellt och herrdubbel i klass MD 18. Daniel Gustafsson är på plats 3 på världsrankingen.
hans nilsson