Av Hans Nilsson
VÄXJÖ. En iransk förening i Växjö har bildats och nyligen ordnade de sitt första evenemang.
På Kampen höll de i en Tirganfestival som bjöd på en dag fylld av iransk kultur, musik, dans, mat och aktiviteter för hela familjen och som var öppen för allmänheten.
- Vi vill skapa möten mellan människor och lyfta fram iransk kultur, säger Maryam Johansson, ordförande i Iranska Föreningen Växjö.
Tirgan är en gammal persisk högtid som firas med musik, mat, kultur och gemenskap.
Den är även känd som Jashn-e Tiregân, och är en fest som bland annat firas till vattnets ära.
- Tirgan är en av Irans äldsta högtider och firas till minne av den legendariske bågskytten Arash. Högtiden symboliserar fred, hopp, gemenskap och livgivande vatten, berättar Maryam Johansson.
I det antika persiska riket var Tirgan en av årets viktigaste högtider. På grund av den politiska situationen i Iran firas Tirgan idag i begränsad omfattning i landet.
- Därför arbetar många iranier i diasporan för att hålla denna viktiga kulturtradition levande genom att arrangera firanden runt om i världen, förklarar Maryam Johansson.
Tirganfestivalen i Växjö hölls på Kampen den 18 juli från klockan 12.00 till 18.00.
Man hade lånat saker av Fritidsbanken så att man kunde spela minibordtennis, bordshockey och fotboll.
- Det var lite över 100 personer, folk kom och gick hela dagen, säger Maryam Johansson.
- Vi åt traditionell persisk soppa, ashe reshteh, och dansade folkdanser till musik som en DJ spelade. För barnen hade vi ansiktsmålning och vi avslutade festivalen med vattenkrig med ballonger.
Maryam Johansson är ordförande i Iranska Föreningen Växjö som bildades i början av juni i år.
Hon hoppas att föreningen kan arrangera Tirganfestivalen i Växjö varje år i fortsättningen.
- Vi kommer ordna flera olika evenemang. Så vi kommer synas vid fler tillfällen i Växjö, säger Maryam Johansson.
Hans Nilsson

Man dansade folkdanser till musik som en DJ spelade. Foto: Privat

Tirgan firas till minne av den legendariske bågskytten Arash, säger Maryam Johansson, ordförande i Iranska Föreningen Växjö. Foto: Privat

Man hade lånat saker av Fritidsbanken så att man kunde spela minibordtennis, bordshockey och fotboll. Foto: Privat
