VÄXJÖ 2025-8-22 KL. 12:25

Nazister i antisemitisk manifestation på Karl-Oskardagarna

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. I lördags den 16 augusti på Karl-Oskardagarna i centrala Växjö gjorde nazistiska Nordiska motståndsrörelsen (NMR) en antisemitisk demonstration.
NMR delade ut propagandablad och vecklade ut en stor banderoll med texten
”Svenskar först judar sist”.

Nazister i antisemitisk manifestation på Karl-Oskardagarna
NMR delade ut propagandablad och vecklade ut en stor banderoll med texten ”Svenskar först judar sist”. Foto: Skärmavbild från Svenska kommittén mot antisemitism

Det var många patrullerande poliser på stan under Karl-Oskarhelgen så polisen kunde snabbt komma till platsen och se till att nazisterna fördes bort.

De hade inget tillstånd för demonstrationen.

En man i 35-årsåldern är därför misstänkt för brott mot ordningslagen och hets mot folkgrupp, enligt Smålandsposten.

Svenska kommittén mot antisemitism skriver på Facebook att NMR-demonstrationen i Växjö är ännu ett exempel på hur central antisemitismen är för dessa grupper av nazister - och hur grova och öppna former deras hat och hot mot judar kan ta sig.

NMR:s aktiviteter sjönk under 2024 jämfört med 2023. Men enligt Expo ökade aktiviteten i den rasideologiska miljön som helhet.

NMR är en av de ledande nazistiska grupperingarna och de konspirationsteorier man sprider är ofta antisemitiskt färgade.

hans nilsson



SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter