VÄXJÖ 2026-3-13 KL. 18:10

Max Söderpalm om att våga sälja hälsa

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Max Söderpalm är en av Sveriges mest erfarne säljföreläsare - den 17 mars håller han ett event på Sign, före detta World Trade Center i Växjö.
”Våga sälja hälsa” är rubriken på föreläsningen som ska hjälpa alla som jobbar med skönhet, hälsa och träning att sälja mer.

Max Söderpalm om att våga sälja hälsa
"Våga Sälja Hälsa" är en av Max Söderpalms mest lästa böcker. Det event han håller i Växjö den 17 mars är helt kopplat till den boken. Foto. Pressbild

Max Söderpalm har skrivit 15 bästsäljande böcker om försäljning och framgång.

”Våga Sälja Hälsa” är en av hans mest lästa böcker. Mer än 20 000 har läst den.

Det event Max Söderpalm håller i Växjö den 17 mars är helt kopplat till den boken.

Max Söderpalm vill ge verktyg till folk som jobbar med träning, hälsa och skönhet för att de ska få verksamheten att växa.

Han vill lära ut hur man får fler kunder, vågar sälja mer produkter och timmar och fler behandlingar.

Genom att sälja mer och på så sätt kunna försörja sig får man mindre ekonomisk stress, är hans filosofi.

I de här branscherna är det inte ovanligt att man tycker att det är svårt att sälja. Det handlar ju om att ta hand om kunden, inte vara någon som känns påflugen.

Därför kanske man struntar i att sälja en produkt eller tjänst som man ändå vet att kunden skulle må bra av.

Sedan blir man besviken för att man inte ens försökte.

Men samtidigt är konkurrensen mellan salongerna stenhård och det kan vara svårt att få ihop kombinationen arbetstimmar, lön och hyra.

Max Söderpalm ger konkreta råd på föreläsningen som ska mynna ut i en plan att ta med hem och börja följa redan dagen därpå.

Hans Nilsson



Max Söderpalms råd för att sälja mer:
- Få kunden att köpa utan att du känner dig ”säljig” så att kunden blir glad.
- Öka din omsättning, och få både pengar till din hyra och din lön.
- Få återkommande kunder, som dessutom kommer tillbaka oftare.
- Få dina nöjda kunder att rekommendera dig till sina kontakter så att du får fler kunder.
- Våga ta betalt för det du säljer så att du slipper ge bort för mycket i rabatter.


SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter