VÄXJÖ 2026-6-4 KL. 17:22

Majoriteten vill stärka hälso- och sjukvården med 202 miljoner

Av Hans Nilsson

KRONOBERG. Socialdemokraterna och Moderaterna i Majoriteten ökar budgetramen till hälso- och sjukvården med 202 miljoner kronor jämfört med budgeten 2026.
Den nya budgeten i Region Kronoberg hanteras på regionfullmäktige den 17 juni.

Majoriteten vill stärka hälso- och sjukvården med 202 miljoner
Henrietta Modig Serrate (S), regionstyrelsens ordförande och Ida Eriksson (M), regionråd med ansvar för hälso- och sjukvården i Regipn Kronoberg. Foto: Alexander Hal

- Sammantaget innebär det att vi har förstärk hälso- och sjukvården med totalt 880 miljoner kronor på tre år, säger Henrietta Modig Serrate (S), regionstyrelsens ordförande i en presskommentar.

Majoriteten släppte nyligen en gemensam budget för 2027.

Man påminner om att man ser ett mer ansträngt ekonomiskt läge för regionerna de kommande åren och att de satsningar man vill göra i Kronoberg sker med en ekonomi i balans.

Majoriteten vill stärka hälso- och sjukvården med totalt 202 miljoner kronor, varav 68 miljoner till vårdcentralerna.

- Av de totalt 880 miljoner kronor vi tillfört hälso- och sjukvården under tre år har 120 miljoner gått till att stärka vårdcentralerna, påpekar Ida Eriksson (M), regionråd med ansvar för hälso- och sjukvården.

Man lyfter också fram den särskilda satsning på kulturen där anslagen ökas med 2 miljoner kronor till kulturinstitutionerna.

- Vi inför även subventionerade resor med kollektivtrafiken till kulturupplevelser för barn och unga i skolan, säger Henrietta Modig Serrate.

Dessutom vill man ha fler turister till Kronoberg för att öka tillväxten i företagen och förstärker därför satsningen på besöksnäringen med en halv miljon kronor.

Budgeten innehåller även investeringar i fastigheter. Bland annat vill man bygga till och modernisera Ljungby sjukhus, bygga om Teleborg vårdcentral och familjecentral och barnakuten och göra en om- och tillbyggnad av klinisk mikrobiologi.

Hans Nilsson



Några av förslagen:
- Hälso- och sjukvården stärks med totalt 202 miljoner kronor, varav 68 miljoner till vårdcentralerna.
- Subventionerade resor med kollektivtrafiken till kulturupplevelser införs för barn och unga i skolan.
- Satsning för att utöka antalet vårdplatser på Ljungby sjukhus och bygga upp en akutläkarorganisation i Region Kronoberg.
- Över 2 miljoner kronor till kulturinstitutionerna.
- Satsning på turism- och besöksnäringen.
- Förstärkning av stöd- och serviceverksamheter ytterligare satsning på digitalisering, säkerhet och beredskap och rekrytera en chefsjurist.
- Utred bemanningstalen inom sjukhusvården.


SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter