VÄXJÖ 2026-5-8 KL. 18:45

Framgångar för VAIS i veteran-EM - Christer Svensson fortsätter ta medaljer

Av Hans Nilsson

VÄXJÖ. Det blev stora framgångar för Växjö AIS gångare i inomhus-EM i friidrott för veteraner i Polen.
Christer Svensson tog guld och silver och Diana Forsgren Ottosson vann sin första medalj i ett stort mästerskap och åkte hem med två brons.
- Efter ett tiotal stora internationella mästerskap utan medalj lyckades jag äntligen, säger Diana Forsgren Ottosson.

Framgångar för VAIS i veteran-EM - Christer Svensson fortsätter ta medaljer
Christer Svensson i VAIS tog guld på 3000 meter i EM i gång för veteraner och silver på 5 kilometer i klassen för män i åldern 55-59 år. Foto: Privat

Vid Europamästerskapen för veteraner i Torun i Polen den 27 mars-2 april 2026 ställde Sverige upp med 134 friidrottare från 35 år och uppåt.

Det gick väldigt bra. Sverige tog 40 guld och kom fyra i medaljligan som vanns av Tyskland med 119 guld.

Sverige ställde upp med två gångare - och båda tävlar för VAIS, Växjö allmänna idrottsklubb.

Christer Svensson i VAIS är en rutinerad 56-årig herre i dessa sammanhang.

Han tog guld på 3000 meter och silver på 5 kilometer i klassen för män i åldern 55-59 år.

- Tysklands Carlo Muller blev som väntat den svåraste motståndaren för mig, men vi vann var sitt lopp, säger Christer Svensson.

Det här inomhusguldet på EM var det enda guld Christer Svensson saknade i samlingen tidigare.

- Nu blev den samlingen med guld på mästerskap komplett med EM-guld inomhus, berättar Christer Svensson.

Den andra VAIS-gångaren Diana Forsgren Ottosson, 61 år, bor i Hässleholm men tävlar för Växjöklubben sedan ett par år.

Hon har närmat sig medalj i flera mästerskap. Nu i inomhus-EM i Polen slog hon till med två bronsmedaljer i klassen för damer 60-64 år.

- Det känns roligt, jag har medaljer i SM och NM innan, men det här var ju ett stort internationellt mästerskap och där hade jag ingen medalj förut, berättar hon.

Diana Forsgren Ottosson började träna gång i IFK Sala när hon var 9 år.

Det höll hon på med till hon var 18 år. Sedan tog hon en paus i runt 32 år innan hon började med gång igen i 50-årsåldern. Efter det har hon ställt upp i flera veterantävlingar.

När Gång- och Vandrarförbundet blev en del av Friidrottsförbundet 2024 litade hon inte på att det fanns någon friidrottsklubb i Skåne som var bra för gångare och som kan sporten.

- Jag ville vara med i en klubb som har koll på gång, och jag visste att VAIS i Växjö är en bra gångklubb där man har koll på läget, förklarar hon.

- VAIS är känt i hela gång-Sverige som en klubb som verkligen kan gångsporten. Så det är smidigt för mig att vara med i VAIS. Det fungerar bra.

Diana Forsgren Ottosson har träffat Christer Svensson och supportat honom vid tävlingar genom åren.

- Vid sammanstrålade nu vid veteran-EM också. Då känns det som jag är en del av VAIS när jag tävlar. Det ger lite extra energi och råg i ryggen när jag tävlar, säger hon.

Vid EM i friidrott för veteraner tog Storbritannien 80 guld och Polen 70 guld.

Men Sverige kom ändå före andra stora länder som Frankrike med 36 guld, och Spanien, 32 guld. De äldsta deltagarna fanns i 95-99-årsklassen.

Christer Svensson firar ständigt nya triumfer som gångare i de här tävlingarna.

Han tog sin första SM-medalj i gång 1992. Sedan dess har han deltagit i 820 gångtävlingar och radat upp medaljer i DM, SM, EM och VM.

Christer Svensson plockar fortfarande medaljer efter alla dessa år och har räddat poäng åt Sverige i Finnkampen på senare år dessutom.

Totalt har Christer Svensson vunnit runt 350 medaljer. Mest på veterantävlingar.

Hur förklarar man att han lyckats hålla så hög nivå i så många år och lyckats ta så många medaljer?

- Jag är ihärdig och har sluppit skador. Det finns ingen som värmer upp så mycket som jag gör inför tävlingar och jag kör mycket styrketräning på gym, berättar han.

- Min kropp återhämtar sig snabbt efter tävlingar och träningar, så jag har en kropp som tål mycket.

- Dessutom hittar jag nya mål hela tiden. Sedan måste man väl säga att konkurrensen inte alltid har varit den bästa på alla tävlingar i gång, säger han.

Hans Nilsson

VAIS-gångaren Diana Forsgren Ottosson, till höger i bild, kunde åka hem till Sverige med två brons i klassen för damer 60-64 år. Foto: Privat

Så här brukar det se ut när gångaren Christer Svensson från Växjö är i farten. Det här är vid veteran-VM i Florida i USA i mars 2025 där det blev brons och guld. Foto: Privat

Vid Europamästerskapen för veteraner i Torun i Polen den 27 mars- 2 april 2026 ställde Sverige upp med 134 friidrottare från 35 år och uppåt. Foto: Privat




Veteran-EM, Torun, Polen
Män 55 år - 3000 meter gång
1. Christer Svensson
2. Carlo Müller, Tyskland
3. Ismael Mirón Gamero, Spanien
Kvinnor 60 år - 3000 meter gång
1. Sigute Brönnecke, Tyskland
2. Antonia Royo Fabregat, Spanien
3. Diana Forsgren
Män 55 år - 5 kilometer gång
1. Carlo Müller, Tyskland
2. Christer Svensson
3. Ismael Mirón Gamero, Spanien
Kvinnor 60 år - 5 kilometer gång
1. Sigute Brönnecke, Tyskland
2. Patrizia Seraki, Frankrike
3. Diana Forsgren, Sverige



Christer Svenssons internationella veteranmedaljer i gång
VM
Guld: Perth Australien 2016 (20 km)
Silver: Porto Alegre Brasilien 2013 (20 km och Tammerfors (20 km och 5000 m) 2022
Brons: Lahti Finland 2009 (10 km), Porto Alegre Brasilien 2013 (10 km) och Tammerfors 2022 (10 km)
Inomhus-VM
Guld: Kamloops Kanada 2010 (3000 m och 10 km), Florida USA 2025 (10 km)
Silver: Linz Österrike 2006 (10 km), Daegu Sydkorea 2017 (3000 m och 10 km)
Brons: Linz Österrike 2006 (3000 m), Clermont Frankrike 2008 (10 km)
EM
Guld: Ljubjana Slovenien 2008 (20 km), Maderia Portugal 2025 (20 km)
Silver: Århus Danmark 2017 (5000 m och 20 km)
Brons: Poznan Polen 2006 (5000 m)
Inomhus-EM
Guld: Torun Polen 2026 (3000 m)
Silver: Eskilstuna Sverige 2005 (3000 m och 10 km), Gent Belgien 2011 (3000 m och 5 km). Torun Polen 2026 (5 km)
EM Non Stadia landsvägs-EM
Guld: Monte Gordo Portugal 2005 (30 km), Thionville Frankrike 2011 (10 km), Grosseto Italien 2015 (30 km)
Silver: Århus Danmark 2009 (30 km), Thionville Frankrike 2011 (30 km), Upice Tjeckien 2013 (30 km), Porto Sonto Portugal 2024 (20 km).
Brons: Monte Gordo 2005 (10 km), Regensburg Tyskland 2007 (30 km), Monte Gordo 2016 (10 och 30 km)

SENASTE E-TIDNING

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

Fler E-tidningar

SENASTE I VÄXJÖ

Fler nyheter

MEST LÄSTA VÄXJÖ

Fler nyheter