Av Josefin Petersson
ÄLMHULT. Den 2-3:e maj är det dags för den 60:e upplagan av rallytävlingen Silverratten runt om Älmhult. I år är dessutom första gången som tävlingen ingår i Rally SM. På serviceplatsen på Live Arena i Älmhult blir det dessutom en motormässa.
Älmhults Motorklubb har varje år sedan 1965 anordnat rallytävlingen Silverratten. I år är det därmed dags för den 60:e upplagan som går av stapeln den 2-3:e maj på olika sträckor. I år är upplägget för tävlingen lite annorlunda och själva körningen är förlagd till endast lördagen. Den totala längden på tävlingen är 281 kilometer fördelat på nio sträckor varav tre körs två gånger, totala sträck-längden är cirka 88 kilometer.
– Den administrativa kontrollen, besiktning och rekognoseringen görs under fredagen. Då arrangeras också motormässa inne i Live Arena som är huvudbas för hela tävlingen. Mässan inviger 60:e Silverratten och kommer att vara öppen från klockan 14. Målet med mässan är att den ska vara bred med både bilar och montrar. På morgonen på lördagen klockan 08:00 startar tävlingen och första bil når målgång strax efter klockan 16. Något annat som är stort i år är att vi har SM status och det har aldrig skett tidigare under namnet Silverratten, berättar Stefan Håkansson, marknadsansvarig för Silverratten.
Silverratten har med sina snart 60 upplagor kommit att bli en anrik återkommande tävling.
– Silverratten är klubbens stora huvudtävling och har alltid varit det. Rally sektionen lägger mycket tid och engagemang för att få ihop dessa tävlingar. Även ungdomssektionen är involverade med lite andra småtävlingar, berättar Stefan Håkansson.
Stefan Håkansson är däremot inte bara marknadsansvarig för Silverratten, han har själv tävlat i bland annat Silverratten och vann så sent som 2023.
– Jag har alltid varit intresserad, som barn var jag med mina föräldrar i skogen. Så det har alltid legat i blodet på något sätt. Min premiärtävling i en rallybil var våren 2010 i Simrishamn i en Volvo 240. Jag tävlade aktivt mellan 2010–2013 och tog sedan ett uppehåll. Motivationen försvann lite, då det ligger mycket jobb bakom en säsongs tävlande. 2021 satt vi och smidde planer igen och kom på idén att vi skulle köpa en bil och börja tävla igen. Vi satsade hårt och körde SM 2022 och tog SM silver det året. Så det blev ändå ett lyckat år, berättar Stefan Håkansson.
Något tävlande i Silverratten blir det däremot inte för Stefan Håkansson i år.
– Det blir tyvärr ingen comeback detta år i Silverratten för min del. Jag kraschade bilen förra året så det blev ett karossbyte. Vi håller på att bygga en ny bil som inte hinner bli klar. Vi siktar på att ha den klar för tävling igen efter sommaren. Rally är en extremt häftig sport. Har man aldrig åkt en rallybil tycker jag absolut, om man får chansen att man ska prova. Åka fort på en smal grusväg och lita på sin kartläsares noter är en magisk känsla. När det stämmer och flytet finns där är det som att åka slalom, det är bara att följa med och njuta, avslutar Stefan Håkansson.
Josefin Petersson