Av Cornelia Nilsson
TINGSRYD. När staten nu satsar på att göra det enklare för barn och unga att delta i föreningslivet har Tingsryd anslutit sig – om än i begränsad skala. Fyra lokala idrottsföreningar är hittills med i det nya Fritidskortet, som ger barn mellan 8 och 16 år 500 kronor per år att använda till fritidsaktiviteter. För familjer som hade bostadsbidrag förra året kan få 2 000 kronor per barn.
Över två månader efter att Fritidskortet infördes har fyra föreningar i Tingsryd anslutit sig. Tingsryd United FC, Tingsryds AIF, Tingsryds rid- och körklubb samt Väckelsångs IK tar redan emot betalning via kortet. Det innebär att barn och unga kan använda stödet till allt från fotboll och hockey till ridning och andra idrottsaktiviteter.
– Vi anslöt oss till Fritidskortet då en del av våra elever frågade efter det och vi som förening kanske kan få nya elever. Vi har ännu inte upplevt varken för eller nackdelar då vi nyss anslutit oss och vi vet ännu hur det kommer att påverka oss men vi hoppas det blir positivt, säger Monica Edberg från Tingsryds Rid & Körklubb.
Samtidigt saknas flera aktörer. Flera föreningar i kommunen har ännu inte anslutit sig, och inte heller Tingsryds kulturskola, Kulturverkstan.
– Vi började rodda i detta direkt när det kom och tycker att det är en fantastisk grej och möjlighet för barn och föräldrar. Vi har försökt få hjälp och info från kommunen .Vi kan inte själva registrera oss hos Försäkringskassan eftersom vår verksamhet inte omfattas av kriterierna för Fritidskortet och vi inte är en kommunal kulturskola. Kommunen behöver därför registrera sig för att våra elever ska kunna ta del av erbjudandet. Ärendet ligger hos bildningschef Peter Magnusson. Om kommunen inte är villig att hjälpa oss kan våra elever tyvärr inte nyttja Fritidskortet, säger Putte Persson, ordförande på Kulturverkstan, Tingsryds kommun kulturskola.
Peter Magnusson, bildningschef på Tingsryds kommun säger såhär om frågan:
– Eftersom det inte varit aktuellt tidigare och frågan kom upp i slutet på förra veckan har jag inte haft möjlighet att sätta mig in i förutsättningarna för att delta. Det finns nog flera aspekter som måste utredas innan vi kan landa i något beslut. Vi har inte tagit ställning ännu utan behöver tid att sätta oss in i hur det fungerar med en extern aktör som bedriver kulturskoleverksamhet.
I Kronobergs län är sju av åtta kulturskolor redan med och 35 procent av idrottsföreningarna.
Nationellt har omkring 40 procent av alla möjliga föreningar och kulturskolor anslutit sig till tjänsten sedan starten i september. Fler tillkommer varje vecka, enligt Folkhälsomyndigheten och Försäkringskassan som står bakom statistiken.
Föräldrar kan använda årets Fritidskort fram till den 30 november, och kortet fungerar även om aktiviteten ligger i en annan kommun än där barnet är folkbokfört.
Cornelia Nilsson


