TINGSRYD 2025-9-22 KL. 15:59

Dödsolyckan skakade landet – nu visar barnen sina nya västar

Av Cornelia Nilsson

TINGSRYD. På måndagsförmiddagen var det feststämning på gården vid Lekbackens förskola i Tingsryd. Barnen fick för första gången prova sina nya reflexvästar – särskilt framtagna för lek.

Dödsolyckan skakade landet – nu visar barnen sina nya västar
Med nya lekvästar ska leken bli tryggare på Tingsryds förskolor – och barnen själva beskriver dem som "perfekta". Foto: Cornelia Nilsson

Det var i december 2024 som en fyraårig pojke dog efter att ha fastnat i sin reflexväst i en rutschkana på en förskolegård i Umeå. Dödsfallet ledde till att förskolor i landet stoppade användningen av reflexvästar av säkerhetsskäl, inklusive Älvans och Lekbackens förskola i Tingsryd.

Därför tog Ulrika Danielsson, förskollärare på Älvan, kontakt med Lions om behovet av nya lekvästar. Lions tog förslaget vidare och sponsrade inköpet av totalt 276 västar, beställda från det lokala företaget Eko Reklam.

– Vi är väldigt tacksamma. Det här handlar om barnens säkerhet, säger Ulrika Danielsson, förskolelärare.

Från förskolan kommer barnen rusande ut på gården, peppade på att få se och testa sina nya lekvästar.

Tidigare har barnen haft traditionella trafikvästar även under leken. Men de har visat sig vara riskfyllda. Nu har alla barn fått västar med en säkerhetsfunktion vid axlarna som gör att västen går upp om barnet skulle fastna på något sätt.

– De gamla västarna var gjorda för att gå i trafiken, inte för att klättra, springa och leka i. Om ett barn fastnade i något kunde de inte ta sig loss. De nya lekvästarna har ett kardborreband i axeln som gör att västen lossnar, förklarar förskolläraren Ulrika Danielsson.

När kartongerna med västarna öppnas blir barnen ivriga att prova. Men allt blir inte som väntat. Ett barn hade hoppats på en blå väst. Förskolläraren förklarar då att reflexvästar tillverkas i starka färger som orange och rosa, eftersom de syns bäst. Trots det är barnens omdömen tydliga.

– Den är jättefin! Och skön, för axlarna hänger lite, säger femåriga Sally Cedlund.

– Jag tycker att den är perfekt, säger kompisen My Ulin.

– Jag tycker om den för att den är mjuk, säger Vide Gustavsson.

Rektor Ingolf Mats betonar att västarna gör utevistelsen både tryggare och roligare, samtidigt som Lions stöd är ovärderligt för förskolorna.

– Det är 70 barn ute på skolgården och det ger trygghet när man tydligt ser vart de är för någonstans, avslutar han.

Cornelia Nilsson




Personal, barn, representanter från Lions och Eco-reklam är samlade vid utdelningen av de nya lekvästarna till förskolorna i Tingsryd. Foto: Cornelia Nilsson



Både Sally Cedlund och My Ulin tycker att västarna är lätta att leka i och att de är sköna. Foto: Cornelia Nilsson